300
1122581

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

skåp, Boet, Göteborg 1930-tal.

Fanerat i flammig, bonad samt svärtad björk med geometrisk dekor, bronsbeslag i form av tofsar, övre skåp med inredning med hyllor och tre lådor, nedre skåp med hyllinredning. Bredd 155 (91) cm, djup 45 cm, total höjd 146 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage, ett beslag lite böjt

BOET: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Boet, Göteborg, 1935, sid 209. Modellen ingick i en serie av möbler som kunde beställas med olika benställningar, skåp eller sideboards.

Formgivare