305
1140766

Erik Lund

(Sverige, 1890-1964)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
935 - 1 400 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Erik Lund
(Sverige, 1890-1964)

ERIK LUND, stolar, 6 st, Swedish Grace, Stockholm ca 1926.

Betsad bok, rygg med svagt svängda horisontella spjälor, profilerade framben, stoppad fast sits. Höjd 79 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Erik Lund, modellen ritad och utförd till hans och familjens eget boende i Vasastan, Stockholm. Erik Lund gifte sig år 1926 och flyttade in med sin hustru i den då nybyggda fastigheten, där möblerna orörda stått fram till nyligen, då lägenheten skulle avyttras.

Erik Lund gick som nyexaminerad vid Konsthögskolan år 1925 direkt till att arbeta under Eskil Sundahl som var chef för KF:s ritkontor. Lund blev KF:s arkitektkontor trogen ända till pensionen år 1956. Han blev avdelningsansvarig och ritade många butiker, varuhus, mejerier och inte minst charkuterifabriker, som blev något av en specialitet för Erik Lund. Lund formgav också möbler för bl.a. KF:s skobutiker samt en hel inredning som visades vid Stockholmsutställningen 1930. Lund höll en låg profil, hans arkitektur och möbler kännetecknades av ett sparsamt uttryck med rundade accenter på i övrigt linjära lösningar.