307
1119419

Sten Blomberg

(Sverige, 1909-1978)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sten Blomberg
(Sverige, 1909-1978)

barskåp, firma David Blomberg, Sverige 1930-tal.

Närmast svartlackerat, detaljer av palisander, dörrar med inläggningar av cocktailutensilier, invändigt målat i lackrött, beslag och lister av vitmetall. Överdel med invändig belysning, inredning två lådor och hyllplan, dörrarna med flaskställ, mellandel med utdragbar skiva ovan två lådor, nederdel med dörrar och hyllinredning. Höjd 150,5 cm, bredd 90 cm, djup 43 cm. Nyckel finns.

Ovansidan torr och fläckig, smärre fanerskador. Belysning ej kontrollerad.

Sten Blomberg, inredningsarkitekt, son till David Blomberg. Han började sin arbetsbana hos faderns inredningsfirma David Blomberg AB mellan 1932-42 och hade sedan en egen inredningsverksamhet i Göteborg mellan 1942-45 innan han därefter var anställd hos flera möbelfirmor och så småningom specialiserade sig på fartygs- och sjukhusinredningar.