313
1142685

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
569 - 758 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

skrin, Stockholm 1930, modell A 854.

Tenn, ramverk av mässing, på kulfötter, stämplat med änglamärket Stockholm D8. 19,5 x 10 cm, höjd 10,8 cm.

Smärre slitage, liten buckla undertill.

Modellen formgiven år 1928-29.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?