314
1145820

Olof Ågren

(Sverige, 1874-1962)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 820 - 9 090 EUR
7 140 - 9 520 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Olof Ågren
(Sverige, 1874-1962)

& sannolikt Björn Trägårdh eller Uno Åhrén, bord, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.

Runt, skiva av tenn med rikt graverad dekor av Stockholmsmotiv av Olof Ågren, sargen stämplad med änglamärket Svenskt Tenn D8, benställningen svartlackerad med tenninläggningar. Diameter 80 cm, höjd ca 65 cm.

Smärre repor och slitage.

Monica Boman (red), "Estrid Ericson - Orkidé i vinterlandet", Carlsson Bokförlag, Stockholm 1989. Se bild sid 68.

Bordet är formgivet 1929-30 och finns upptaget i Svenskt Tenns produktionsliggare med modellnummer A 1359.