Arne Jones E1299
316
1144551

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

Skrin, Stockholm 1932, modell A 1690.

Tenn, rektangulär med kvadratisk knopp, stämplat med änglamärket, Stockholm D8. 14 x 9,5 cm, höjd 4,7 cm.

Smärre slitage,

Modellen formgiven år 1931.

Formgivare