316
1144551

Firma Svenskt Tenn

(Sverige, Grundat 1924)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
545 - 727 EUR
571 - 761 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Firma Svenskt Tenn
(Sverige, Grundat 1924)

skrin, Stockholm 1932, modell A 1690.

Tenn, rektangulär med kvadratisk knopp, stämplat med änglamärket, Stockholm D8. 14 x 9,5 cm, höjd 4,7 cm.

Smärre slitage,

Modellen formgiven år 1931.

Formgivare

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?