32
1144931

Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

Vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, tidigt 1900-tal.

Överfång med etsad dekor av irisblommor med bladverk i blått, violett och grönt mot matterad vit fond, signerad Gallé, höjd 33,5 cm.

Formgivare

Emile Gallé var en fransk formgivare född i Nancy som framför allt är känd som glaskonstnär men han arbetade även i keramik och möbler i Art Nouveau. Efter en gedigen, traditionell akademisk utbildning praktiserade Gallé en tid i Tyskland hos firman Schwerer & Co. Gallés tidigaste glas är emaljmålade, han utvecklade sedan tekniken "Marqueterie sur Verre" med invärmda metall och glasdetaljer i föremålet, en komplicerad teknik som har använts av få andra konstnärer. Den största produktionen var emellertid slipade och etsade överfångsglas med dekor av blommor utförda med biologisk akuratess. Produktionen fortsatte efter Gallés död och föremålens signatur kompletterades då med en stjärna.