320
1129530

Oscar Nilsson

(Sverige, 1895-1975)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Oscar Nilsson
(Sverige, 1895-1975)

tillskriven, byrå, Sverige 1930-tal.

Mahogny, tio olika stora lådor med draghandtag av mässing, alternerande lister med reliefdekor, profilerade fötter. Höjd 75 cm, längd 119 cm, djup 45 cm.

Smärre slitage, fanérmistor. Ett handtag buckligt.

Proveniens

Jussi Björling (1911-1960), enligt uppgift, därefter i arv.