323
1141053

Oscar Nilsson

(Sverige, 1895-1975)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Oscar Nilsson
(Sverige, 1895-1975)

Oscar Nilsson, tillskrivet, matbord, sannolikt utfört hos Isidor Hörlin AB, Stockholm 1930-40-tal.

Betsad bok, benställning med geometrisk reliefdekor, utdragbara skivor. Längd 180 cm + 2 x 73 cm= totalt 326 cm, bredd 85 cm, höjd 74 cm.

Smärre slitage.

Hans Rabén, "Det Moderna Hemmet - inredningskonst
i Sverige och andra länder", Natur och Kultur, Stockholm, 1937, sid 173.