343
1154002

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
575 - 766 EUR
650 - 867 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Kandelaber för fem ljus, Finland 1960-tal.

Försilvrat stål, etikettmärkt, höjd 17 cm, längd 45 cm.

Ytligt slitage, något skev.

Gåva till tidigare ägare 1969. Enligt uppgift ett tidigt exemplar, möjligen en prototyp.

Formgivare