346
1146289

Fredrik Kayser

(Norge, 1924-1968)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Fredrik Kayser
(Norge, 1924-1968)

Rastad & Relling Tegnekontor, fåtöljer, ett par, "Krysset/The Cross Chair", producerade av Gustav Bahus, Norge 1950-tal.

Teakstomme, rygg av läder, lös sits klädd i brunt tyg, stämplade MADE IN NORWAY. Höjd 73 cm, bredd 60 cm.

En stol med spricka i ryggbrickans överliggare.

Modellen ritad år 1955, i produktion sedan 1956.