350
1139436

Mathieu Matégot

(Ungern, 1910-2001)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Mathieu Matégot
(Ungern, 1910-2001)

bordslampa "Bagdad", ed. Atelier Mategot, Frankrike efter 1954.

Rödlackerad perforerad och veckad plåt, bronserad knopp, höjd 37,5 cm.

Smärre slitage, elen ej genomgången.

Proveniens

Röntgenprofessor Olle Olsson. Mottagen som gåva i samband med att Olsson mottog hederspris av RSNA (The Radiological Society of North America) 1995.

Patrick Favardin, "Mathieu Matégot", Éditions Norma, jfr modellen avbildad sid 187.

Modellen formgiven år 1954.