357
1152110

Aksel Bender Madsen & Ejner Larsen, "Metropolitan Chair", Willy Beck, Danmark 1950-60-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Teak, sits och rygg i naturbrunt läder, märkt med metallbricka, höjd 79 cm, bredd 67 cm.

Smärre slitage, fläckar, lädret med stämplat namn.

Grete Jalk (red), "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", Teknologisk Institut, Danmark, band IV, 1957-66. Se sid 76-81.

Modellen formgiven år 1958.