Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
364
1125343

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Stol, "PK-11", E Kold Christensen, Danmark.

Ryggbricka med askträ, mattförkromat stål, sits klädd med pergament, stämplad i stålet med tillverkarens signum.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1957 och tillverkades för E Kold Christensen åren 1957-82.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.