38
1109609

René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

skulptur, kylarprydnad "Vitesse", Frankrike, Art Déco, efter 1929.

Formgjuten opaliserande glasmassa, signerad R. LALIQUE FRANCE. Höjd 18,7 cm. Svart marmorsockel med spår av etikett, 11,3 x 11 cm, höjd 7 cm.

Marmorsockeln med kantnagg.

Proveniens

Möjligen tidigare i André Surmains samling, Paris.

Christie's, "20th Century Decorative Art", auktion 1089, Genève, 12 maj 1991, nr 123.

Félix Marcilhac, "R. Lalique, Catalogue raisonné de l'oevre de verre", Les éditions de l'amateur, Paris 1994, modellen avbildad sid 503, nr 1160.

Patricia Bayer & Mark Waller, "The Art of René Lalique", Wellfleet Press 1988, jämför bild nr 154, Vitesse-skulptur med sannolikt samma marmorsockel avbildad från André Surmains samling, Paris.

Modellen formgiven år 1929, ej i produktion efter 1947.