385
1146927

Franciska Clausen

(Danmark, 1899-1986)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 600 - 4 500 EUR
3 800 - 4 740 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Franciska Clausen
(Danmark, 1899-1986)

Konstruktivistisk modellstudie.

Signerad F.C och daterad 1925. Gouache på papper 22,5 x 20 cm.

Proveniens

Familjen Anderssons samling, Bukowskis oktober 2012.
”Modernismens pionjärer - en avantgardistisk samling”.

Kunstforeningen, Köpenhamn, "Franciska Clausen", 1964, kat nr 33.
Randers Kunstmuseum, "Mödested Paris", 1984, kat nr 30 (avbildad i katalog sid 50, omnämnd sid 21, 22 och 47).
Kunsthallen, Köpenhamn, 1985, kat nr 15 (avbildad och omnämnd i katalogen, sid 10).
Mjällby Konstgård, "I Légers ateljé", 10 juli - 2 oktober 1994, kat nr 31.
Thielska Galleriet, "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde", 18 november 1995 - 21 januari 1996.
Oregaard Museum, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 11 februari - 12 juni 2011 (avbildad i katalogen sid 269).
Kunstmuseet Brundlunds Slot, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 25 juni - 23 oktober 2011 (avbildad i katalogen sid 269).

Finn Terman Frederiksen, "Franciska Clausen - Udlandsåren 1899-1931", 1987, avbildad sid 72.
Sidsel Maria Söndergaar, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 2011, avbildad i färg sid 269.

Motivet målades även i olja med titeln "Fuldfort" 1963.

Konstnär

Clausen, Franciska (1899-1986), dansk målarinna. Har en särställning i dansk konst genom sin anslutning på 1920-talet till de radikala europeiska riktningarna, som hon vid hemkomsten till Danmark kämpade för utan framgång. Som elev till Moholy-Nagy och Archipenko i Tyskland anknöt hon sig främst med collage till den ryska konstruktivismen. Tack vare Léger följde hon i I Paris först kubism och purismen och över gick sedan till neoplastismen. Hon blev sedan Mondrians trognaste förkämpe och ville utvidga det mondrianska schemat.