427
1140147

Paul Klee

(Schweiz, 1879-1940)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
920 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Paul Klee
(Schweiz, 1879-1940)

"Schlangen-Bau"

Signerad Klee i övre vänstra hörnet. A tergo daterad 1937, p. 20 samt betitlad "Schlangen-Bau". Limfärg, akvarell och kol på krederingsgrund på siden fäst på kartong av konstnären, senare monterad på duk 17,5 x 32 cm.

Proveniens

Lily Klee, Bern 1940-1946.
Werner Allenbach, Bern -1952.
Galerie Rosengart, Luzern 1952-1954 (förvärvad från föregående).
Auktion: Klipstein & Co, Bern, 21 april 1956, kat nr 92. James Wise, Geneve/New York/Nice -1956, förvärvad på ovanstående auktion.
G. David Thompson, Pittsburgh ca 1960.
Galerie Berggruen & Cie, Paris.
Svensk privatsamling, förvärvad från ovanstående 1961.
Auktion: Stockholms Auktionsverk, november 1968, kat nr 657. Svensk privatsamling, förvärvad på ovanstående auktion.

Kunsthaus, Zürich, "Paul Klee - Neue Werke", 16 februari - 25 mars 1940, kat nr 13.
Galerie Europe, Paris, "Klee, Kandinsky, Brancusi (skulpturer), februari-mars 1961, kat nr 10, avbildad.

Paul Klee Foundation & Museum of Fine Arts, Bern, Paul Klee, Catalogue Raisonné, vol. VII, 1934-1938, Bern 2003, nr. 7056, avbildad.

Paul Klee (Schweiz) räknas till en av de största internationella konstnärerna under 1900-talets första hälft. Han rörde sig fritt mellan expressionism, kubism och surrealism och skapade sin alldeles egna karakteristiska stil. På 1910-talet ingick han i den betydelsefulla expressionistiska gruppen "Der Blaue Reiter" tillsammans med exempelvis Franz Marc och Wassily Kandinsky. Under 1920-talet var Klee en av de mer tongivande konstnärerna och lärarna på Bauhaus-skolan i Tyskland. Klee var även en framstående teoretiker och publicerade sina artiklar inom form- och färg-teori och höll föredrag inom området. Skrifterna som går under namnet ”Paul Klee Notebooks” har ansetts vara av lika stor betydelse för den moderna konstteorin som Leonardo Da Vincis ”A Treatise on Painting” för renässanskonsten.

Klees verk återspeglar hans torra humor och ibland naiva motiv, personliga stämningar och musikalitet. Han har en gång beskrivit konstformen teckning som ‘taking a line for a walk’. 1933 började Klee känna av symptomen på sjukdomen Systemisk skleros som ledde fram till hans död 1940. Sjukdomen bidrog till att hans skapande förändrades. Renare och tjockare linjer i skiftande palett från ljusa färger till en mer sober färgskala blev hans signum under de sista åren. Den aktuella kompositionen ”Schlangen-bau” utförd 1937 är typisk för denna sista intressanta period i hans liv.