Kan inte nå servern
436
1152011

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 360 - 1 630 EUR
1 440 - 1 720 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för vissa konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Bror Hjorth
(Sverige, 1894-1968)

Kärlekspar (han knästående)

Signerad Bror Hjorth. Utförd 1936. Cement (upplaga 12). Höjd 31 cm.

Litteratur

Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad halvsida sid. 59 (under titeln "Kärleksgrupp"). Skulpturen är avbildad i bakgrunden av Bror Hjorths målning "Gula baddräkten", 1941, se Erik Blomberg, "Bror Hjorth", 1942, avbildad helsida i färg sid 80-82.
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1936, sid 197.
Liljevalchs konsthall, utställningskatalog, "Bror Hjorth / Alberto Giacometti", Stockholm 23 september 2006 - 7 januari 2007, avbildad helsida i färg sid 55.

Konstnär

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.
Bror Hjorth har även utfört många verk med religiösa motiv, flera av dem för kyrkor runt om i landet, bl a den väldiga Laestadiustriptyken för Jukkasjärvi kyrka. Utanför tågstationen i Uppsala finns sedan 1967 ett av Bror Hjorths kanske mest kända verk, Näckens polska. Bror Hjorts konstverk är mycket efteraktade på den skandinaviska auktionsmarknaden och betingar oftast höga summor. För några år sedan såldes den välbekanta monumentalmålningen "Kafferep vid Långsjön" för 12,5 miljoner. Enklare teckningar och skulpturer i gips eller terracotta säljs företrädelsevis på mindre auktioner.

Läs mer