465
1143978

Eduard (Edik) Steinberg

(Ryssland, 1937-2012)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Eduard (Edik) Steinberg
(Ryssland, 1937-2012)

EDUARD (EDIK) STEINBERG, olja på duk, signerad och daterad 66.

"Komposition med fågel". Signerad med kyrilliska initialer (ЭШ) och daterad 66. Även daterad juli - augusti 1966 a tergo. Duk 45 x 75 cm. Verket kommer inkluderas i catalogue raisonné som produceras av Pushkin museet. Vi tackar Mrs Galina Manevich Steinberg för denna information.

Obetydliga fläckar. Något färgbortfall i dukens ytterkant.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i Moskva 1966-68.
Hans Björkegrens samling.

Hans Björkegren (1933-2017) var utrikeskorrespondent, översättare och författare. Hans verksamhet hade främst fokus på Sovjetunionen och Ryssland. Under 1960-talet var Björkegren bosatt i Moskva som korrespondent först för Stockholms-Tidningen, sedan som chef för de nordiska nyhetsbyråerna i Moskva 1966–1968 och därefter för TT. Hans Björkegren översatte Aleksandr Solzjenitsyn, Boris Pasternak, Fjodor Dostojevskij, Osip Mandelstam, Joseph Brodsky, Anna Achmatova, Svetlana Aleksijevitj och Ljudmila Ulitskaja. Hans Björkegren utsågs 1993 till hedersdoktor vid Uppsala universitet.
.
Edward Steinberg föddes 1937 i Moskva. Samma år arresterades hans far, konstnären, poeten och författaren Arkady Steinberg, av myndigheterna. Många år senare när fadern var frisläppt flyttade familjen till Tarusa som hade blivit en samlingspunkt för intellektuella dissidenter. Steinberg börhjade sin konstnärliga bana genom att kopiera porträtt, stilleben och landskap i Tarusa. 1962 flyttade han till Moskva och blev en aktiv deltagare i gruppen av s.k. icke-konformistiska konstnärer. Dessa konstnärer arbetade och verkade i ett motsatsförhållande till staten och påbudet om socialrealism i konsten. De uttryckte sin kritiska hållning, sin frihetssträvande ideologi och sin individualism genom bildkonst och skulptur. Inte sällan fann de allierade inom andra kulturyttringar såsom musik och litteratur. Under den period Hans Björkegren bodde i Moskva och umgicks i konstnärskretsar var Steinbergs målningar laddade med symboliska figurer. Organiska element såsom stenar, snäckor, döda fiskar och kranier förkom ofta i hans verk. Den aktuella målningen "Komposition med fågel" är typisk för denna tid i konstnärens produktion. I dukens nederkant ser vi tecknen för det som skulle bli Steinbergs stora och kommande meta-geometriska period; triangeln och cirkeln. Steinberg var en följare av Kazimir Malevich och han skulle komma att skapa hundratals dukar, gouacher och collage baserade på geometriska abstraktioner och rysk religiös filosofi. Edward Steinberg levde och arbetade i Paris, Moskva och Tarusa från 1991. Vid hans död donerade hans änka Galina Iosifovna Manevich en samling av hans målningar till Eremitaget i St Petersburg, och de finns att se i ett permanent utställningsrum i museet.