468
1149070

Ragnar Sandberg

(Sverige, 1902-1972)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Ragnar Sandberg
(Sverige, 1902-1972)

"Tidningsläsaren"

Signerad R.S. Troligen utförd 1939. Duk 62 x 95 cm.

Proveniens

Gunnar Hjorténs samling, Göteborg.
Inköpt av densamme 1978, privat samling.
Bukowski Auktioner, Vårens Moderna Auktion 555, 2010, kat nr 25.
Åmells Konsthandel, Stockholm.
Privat samling.

Åmells Konsthandel, "Höstutställning 2010", utställningskatalog, avbildad och omskriven sid. 106-107.

Efter en resa till Frankrike i slutet av 1930-talet återvände Ragnar Sandberg till Göteborg fylld av beundran för Pierre Bonnards poetiska måleri och sensuella färger. Sandberg började skildra staden och dess invånare och målade motiv från caféer och ölhallar, hamnen och gatuscener. Staden var för honom ett mysterium och inget fick lämnas åt slumpen. Han använde sin fantasi och skildrade det sjudande livet i ett poetiskt ljus, precis som han lärt av Bonnard. Den uppsluppna koloriten dämpades av jordfärger och sotiga skuggor, färgen är utspädd som akvarell och på den laserade duken tecknade han med en nästan torr pensel.
I Sandbergs tidiga måleri på 1930-talet var människor relativt sällsynta besökare. Men i Göteborgsmotiven från det sena 30-talet och det tidiga 40-talet, är de som en del i bilden, de dyker upp ur vimlet och försvinner igen, anonyma. I den aktuella kompositionen ”Tidningsläsaren” målar Sandberg upp en caféscen där det inte är själva ätandet som står i fokus utan människor som läser tidningen. Ett flertal män står och sitter runt de runda kaféborden och är helt uppslukade av tidningarna som med ett fåtal undantag skymmer deras ansikten och bara låter benen sticker fram. De blå-violetta tonerna som tidningarna är avbildade i tas upp igen av vattenkannorna på borden och kontrasteras mot bakgrunden, helt hållen i grått, och den gula taklampan.
Sandberg har även utfört en mindre målning daterad 1939 med titeln ”Tidningsläsaren" vilket gör det troligt att även den aktuella kompositionen skulle vara utförd samma år.

Konstnär