479
1118662

Jean Souverbie

(Frankrike, 1891-1981)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 300 - 15 500 EUR
13 900 - 16 200 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Jean Souverbie
(Frankrike, 1891-1981)

Mor med barn.

Signerad Souverbie. Duk 73 x 59 cm. Utförd ca 1926. Vi tackar Monsieur Frédéric Souverbie för datering och verifiering av detta verk.

Proveniens

Forvärvad direkt av konstnären i Paris på sent 20-tal av Ewald Dahlskog (nuvarande ägares morfar). Därefter i arv inom familjen.

Jean Souverbie utvecklade tidigt ett intresse för antiken och han kom i sitt konstnärsskap att sysselsätta sig med mytologiska, historiska och religösa motiv utförda enligt klassiska principer. På 1920-talet kom Souverbie i kontakt med konstnären Georges Braque. Souverbie blev starkt påverkad av Braque och införlivade kubismen i sina verk. Det stora genombrottet kom på Världsutställningen i Paris 1925 där han arbetade med Galerie Vavin-Raspai. Han kom då i kontakt med André Lhote och Pablo Picasso vilka båda gjorde stort intryck på honom. Året därpå gjorde han en soloutställning på Vavin-Raspin. På 30-talet blev Souverbies verk mer och mer storskaliga. När Souverbie 1949 blev professor vid Ecole des Beaux-Arts i Paris uppfördes en speciell atejlé för hans monumentala skapande. Souverbie stannade och undervisade på Ecole des Beaux-Arts i 17 år.