49
1125679

Hilma Persson-Hjelm

(Sverige, 1877-1953)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Hilma Persson-Hjelm
(Sverige, 1877-1953)

skål, Rackstad, Värmland, jugend, 1900-talets början.

Bukig, glaserat lergods med reliefdekor av asplöv och hängen i olika gröna nyanser, signerad H.P och 7. Höjd 15,5 cm.

Smärre nötning vid fotring.

Hilma Persson-Hjelm, keramiker, porslinsmålare mm. Utbildad i Stockholm och arbetade vid Rörstrandsfabriken åren 1900-1906 tillsammans med bl.a Alf Wallander, Anna Boberg, Karl Lindström och Waldemar Lindström. Efter en studieresa genom Danmark, Tyskland, England och Frankrike återvände Hilma till familjegården vid sjön Racken i Värmland. Hon gifte sig år 1909 med keramikern Rolf Hjelm och de arbetade tillsammans i verkstaden. Ofta drejades föremålen av en lokal drejare och sedan utförde Hilma ytdekorerna och lät glasera föremålen.
Från år 1907 antecknade och bokförde/numrerade Hilma alla av henne tillverkade föremål i ett tiotal skissböcker. Det resulterade i över 9000 skisser, vilka idag återfinns i Rackstadmuseet.