501
1153306

Albert Abbe

(Sverige, 1889-1966)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Albert Abbe
(Sverige, 1889-1966)

"Fotbollsspelare"

Signerad Abbe och daterad -18. Duk 28,5 x 26 cm.

Mjellby konstmuseum, "Moderna män", 2016, avbildad på helsida i färg sid. 54.
Mjellby konstmuseum, Halmstad, "Färg-Form-
Framtidstro", 2 juni - 16 september 2018.