523
1113270

Bram Bogart

(Nederländerna, 1921-2012)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 500 - 27 000 EUR
23 700 - 28 500 USD
Klubbat pris
280 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Bram Bogart
(Nederländerna, 1921-2012)

"Geeldoorgeel"

Signerad Bogart och signerad och daterad Bram Bogart Oct. 1965 a tergo. Numrerad 6. Målad relief i blandteknik 103 x 124 cm.

Proveniens

Galerie Leger, Malmö.

Verket "Geeldoorgeel" ingick i utställningen ”Sie wohnen hier” som Bukowskis presenterade tillsammans med Magniberg under design week i Stockholm, februari 2019. Konstnären Bram Bogart och verket "Geeldoorgeel" var en av de stora inspirationskällorna till utställningen, som uppmärksammades av Wallpaper, Architectural Digest, SVD Magasinet, Residence, Elle Deco m fl.

Abraham van den Boogaart föddes i Delft och började sin konstnärliga bana i teknisk skola för att bli dekoratör. På kvällarna studerade han även teckning. Mellan 1937-39 arbetade han som grafiker hos en reklambyrå i Rotterdam. Under Andra Världskriget drog sig Bogart undan och målade klassiska landskap för att sedan, när kriget var över 1945, börja experimentera med sina första pastosa verk. Bogart gick även med i konstnärsgruppen Art Informel som experimenterade med olika typer av abstrakt konst.
Under 1950-talet bosatte sig Bogart i Paris i nästan ett decennium och utforskade monokroma, figurativa målningar inspirerade av Jean Dubuffet. Det var hans parisiska återförsäljare som föreslog namnbytet till Bram Bogart. 1957 ställde han ut i Storbritannien för första gången som en del av en vandringsutställning i samarbete med Arts Council tillsammans med Jean Dubuffet, Jean-Paul Riopelle, Pierre Soulages och Karel Appel.
Under 1958-1960 tillbringade Bogart tid i Rom för att 1960 flytta till Belgien, först till Bryssel, sedan till Ohain. Under dessa år utvecklades hans måleri och Bogart började använda tjocka lager av pigment blandat med vatten, fernissa, sickativ och pulveriserad krita för att efterlikna byggelement. Han skapade även sina målningar med lager av pigmenterad cementblandning som kom att bli hans signum.
För vissa konstnärer är materialet ett adderat värde men för Bogart är materialet i sig själva värdet. Även om Bogart använde samma teknik från början av 1960-talet förnyade han alltid sitt skapande och stagnerade aldrig.