539
1130723

CO Hultén

(Sverige, 1916-2015)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
CO Hultén
(Sverige, 1916-2015)

"Slutet av en mening"

Signerad CO Hultén och daterad -88. Duk 175 x 140 cm.

Proveniens

Boibrino Gallery, Stockholm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Boibrino Gallery, "Nya målningar", 1989, avbildad på vernissagekortet.

Helmut Grosse red. "C O Hultén. Rückschau auf das Malerische Werk", 2003, avbildad sid 89.
Thomas Millroth, "CO Hultén", 2008, avbildad sid. 232.

Konstnär