56
1144192

Wilhelm Kåge

(Sverige, 1889-1960)
Wilhelm kåge, vas, "terra spirea" farsta, gustavsbergs studio 1956.

vas, "Terra Spirea" Farsta, Gustavsbergs studio 1956.

Stengods, balusterformad vas med ristade horisontella linjer, "blödande" turkos glasyr, oglaserad cylindrisk bas, signerad KÅGE FARSTA studiohanden Å. Höjd 38 cm.

Obetydlig nagg vid basen.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

4 780 - 7 170 EUR

Klubbat pris:
195 000 SEK
Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69