579
1121306

Djuric Miodrag Dado

(Frankrike, 1933-2010)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Djuric Miodrag Dado
(Frankrike, 1933-2010)

"Homme Fleurs"

Signerad Dado och daterad 66-67. Duk 143 x 66 cm. Verkets äkthet är bekräftad av Amarante Szidon.

Proveniens

Galerie André-Francois Petit, Paris.

Lunds Konsthall, "DADO - målningar, teckningar, grafik", 11 november - 10 december, 1978, kat nr 11. Medföljande utställningskatalog.

Alain Bosquet, "Dado: un univers sans repos, Paris", 1991, avbildad sid. 129 och betitlad "Le Centaure".