594
1114120

Alexis Preller

(Sydafrika, 1911-1975)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Alexis Preller
(Sydafrika, 1911-1975)

Utan titel.

Signerad Preller och daterad -52. Duk fäst på pannå 16,5 x 22 cm.

Proveniens

Förvärvad av Jan van den Berg, holländsk medborgare, ambassadör i Sydafrika ca 1950-60.
Därefter i arv till nuvarande ägare, svensk privatsamling.