645
1094822

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Henri matisse, "le renard blanc (the white fox)".

"Le Renard Blanc (The white fox)".

Litografi, 1929, signerad och numrerad 42/75. 51.5 x 36,8 cm. Bladstorlek 66,5 x 50,5 cm.

Utropspris:

200 000 - 225 000 SEK

19 120 - 21 511 EUR

Klubbat pris:
200 000 SEK

Duthuit 514.

Om auktionen
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89