Madeleine Pyk – en samling F769
87
1146383

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

Golvvas, Rörstrand 1950-60-tal.

Stengods, harpälsglasyr i mörkt blått och grönt, signerad R GN SWEDEN NV. Höjd 63 cm.

Smärre bränningssprickor undertill, smärre metallmärken.

Petter Eklund, "Gunnar Nylund - konstnär och industriformgivare", Historiska Media och Rörstrands Museum 2017, jfr modellen avbildad sid 86.

Modellen lanserades i denna stora storlek år 1955. Två mindre versioner (45 och 35 cm) lanserades år 1951.

Formgivare