88
1146295

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Gunnar nylund, golvvas, rörstrand, 1900-talets mitt.

golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt.

Stengods, fågeläggsglasyr i ljusgrön spräcklig nyans, signerad R(örstrand) med tre kronor G.N. Höjd 61 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 147 - 1 434 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69