Madeleine Pyk – en samling F769
89
1136179

Gunnar Nylund

(Sverige, 1904-1997)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Nylund
(Sverige, 1904-1997)

Golvvas, Rörstrand 1950-tal.

Chamotterat stengods, reliefdekor, hänklar, brandgul glasyr. Signerad R SWEDEN G.N. Höjd 55 cm.

Små fotnagg.

Formgivare