100
1155094

LYKTOR, ett par, omkring år 1900, från Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Målad metall och glas. Ursprungligen för gas. Höjd utan gasledning 92 cm.

Slitage, färgbortfall, senare glas.

Proveniens

Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.

Förste hovstallmästaren Edvard Sager lät 1903 påbörja bygget på Hamngatan 14. Huset, som byggdes ihop med nr 16, uppfördes efter ritningar av Jean René Pierre Litoux och visade ett av de få exemplen på stilren jugend-rokoko i Stockholm. Fasaden var klädd i vit marmor och de rikt utsirade smidesarbeten hade utförts i Paris och Stockholm av smeden Hjalmar Samuelsson.
Trots protester, av bland andra Per Anders Fogelström, revs Sagerska huset i början av 1970-talet för att ge plats åt den statliga PK-banken med kontorskomplex.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

854. Olle Bærtling, "SYAMAK".
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
Budhistorik
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
500 000

ditt bud
480 000

ditt bud
460 000

ditt bud
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
400 000

ditt bud
390 000

ditt bud
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
Aktuellt bud:
620 000 SEK