100
1155094

LYKTOR, ett par, omkring år 1900, från Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Målad metall och glas. Ursprungligen för gas. Höjd utan gasledning 92 cm.

Slitage, färgbortfall, senare glas.

Proveniens

Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.

Förste hovstallmästaren Edvard Sager lät 1903 påbörja bygget på Hamngatan 14. Huset, som byggdes ihop med nr 16, uppfördes efter ritningar av Jean René Pierre Litoux och visade ett av de få exemplen på stilren jugend-rokoko i Stockholm. Fasaden var klädd i vit marmor och de rikt utsirade smidesarbeten hade utförts i Paris och Stockholm av smeden Hjalmar Samuelsson.
Trots protester, av bland andra Per Anders Fogelström, revs Sagerska huset i början av 1970-talet för att ge plats åt den statliga PK-banken med kontorskomplex.