102
1152117

HÖGKLASSIGA KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, omkring år 1810.

Högklassiga kandelabrar, för tre ljus, ett par, empire, omkring år 1810.

Förgylld och mörkpatinerad brons. Trapetsformad bas. Stående nubier bärande ljusarmar. Ljusarmar i form av oljelampor. Krönande oljelampa med tre eldslågor. Höjd 49,5 cm.

En ljusarm lagad. Patinering med slitage.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

19 102 - 23 878 EUR

Klubbat pris:
280 000 SEK
Proveniens

Tidigare Älvsjö gård, Stockholm.

Rosendals slott, redaktör Christian Laine, Värnamo 2003, liknande kandelabrar avbildade sid. 175.

Övrigt

Flera variationer av denna modell finns, där ljusarmar och socklar varierar, men figuren i form av en nubier är den samma. Ett par står på Rosendals slott på Djurgården.
År 1775 köptes Älvsjö av friherre Axel Lagerbielke som gjorde egendomen till fideikommiss. Älvsjös siste fideikommissarie var sparbanksdirektören greve Erik Lagerbjelke. År 1930 sålde han kvarvarande markområde (utom parken och huvudbyggnaden) till Stockholms stad och 1968 följde själva gården.

Om auktionen