Prenumerera på vårt nyhetsbrev

107
1154875
KANDELABRAR, för tio ljus, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Kandelabrar, för tio ljus, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med hästekipage. Kannelerat skaft flankerat av krigare med pilbåge. Bladornerade ljusarmar. Höjd 99 cm.

En ljusarm lagad. Hjälmprydnader saknas.

Utropspris:

90 000 - 100 000 SEK

8 596 - 9 551 EUR

Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37