107
1154875

KANDELABRAR, för tio ljus, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
7 990 - 8 870 EUR
8 420 - 9 360 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med hästekipage. Kannelerat skaft flankerat av krigare med pilbåge. Bladornerade ljusarmar. Höjd 99 cm.

En ljusarm lagad. Hjälmprydnader saknas.