1070
1115290

Salvador Dalí hängsmycke 14K guld med en cabochonslipad smaragd och en fasettslipad safir

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 320 - 6 210 EUR
5 560 - 6 480 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

mått 45 X 75 mm, totalvikt 50 g. Signerat Dalí.

Proveniens

Enligt uppgift tillverkat under 1960-talet i en upplaga om tolv stycken varav tio stycken varit i Gala Dalis ägo. Nuvarande ägare har fått smycket av en svensk konstnär som varit elev till Salvador Dalí.