12
1149127

KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Svängd stoppad rygg. Pastellagedekor i form av lejonhuvuden och lagerstav. Sarger med dukatsnitt. En signerad ES. Sitthöjd 43, height 83 cm.

En fotavslutning skadad. Ett armstöd med lös fog.

Proveniens

Stenhammar, köpta därstädes på Friherrinan Henriette von Kraemers auktionen 1905, katalognummer 282.
Därefter Lambohof, Östergötland.

Förteckning å den fru friherrinan Henriette von Kraemer i lifstiden tillhöriga lösegendom, som kommer att säljas å offentlig auktion vid Stenhammar den 17, 18, 19 maj 1905 (Ivar Haeggströms boktryckeri, Stockholm 1905), katalognummer 282 ”2 antika fåtöljer, klädda med grönt siden”.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1909, Lambohof, katalognumret uppges inköpt på Kraemers auktion på Stenhammar 1905, katalognumret avbildat i Alkovrummet på Lambohof sid. 16.
Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag, Malmö 1971, Lambohof, katalognumret avbildat sid. 381.