127
1152123

GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Målad polykrom dekor, ställvis förgyllt. Vitlackerad urtavla märkt "Pehr Malmström Stockholm". Höjd 235 cm. Två lod och vev medföljer.

Senare bemålning.