133
1138675

BORDSPENDYL, "Mer Du Blanche, Mer du Nord", Frankrike, 1800-talets början, empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld och patinerad brons, samt fanerat med röd marmor. Två sittande putti varav en med en karta med graverad text "MER DU NORD, KOLA, LAPONIE MOSCOVITE, FINMARCHIE, VDRONTHEN, LAPONIE NORVEGIENNE, MER BLANCHE". Urtavla märkt "DENIERE FAB.T DE BRONZES" (Jean-François Deninger kallad Denière 1775-1866, bronstillverkare i Paris under 1700-talets slut och 1800-talets början). Urhus med dekor för Konsten med måleristaffli, en byst, liggande kapitäl och en bevingad Genie med fackla. Längd 55, bredd 20, höjd 59 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekordelar saknas.