141
1153556

BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld brons, sockel av svart marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "Blanc Rue Honoré". Modellen kallad ''Le Char de Vénus" (Venus vagn). Längd 28, bredd 12, höjd 32 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.