158
1156770

PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Karl XIV Johan som kronprins, empire, 1800-talets början.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
444 - 532 EUR
463 - 556 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Patinerad och förgylld brons, infälld i svärtad träram. Diameter 10 cm, ram 14,5 x 14,5 cm.

Göthe, Georg, Johan Tobias Sergels skulpturverk, Stockholm 1921, sid. 145, nr 200, förlagan av Sergel utfördes 1811.