160
1130966

SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mansfigur, möjligen Sankt Göran. Skulpterad, bemålad och delvis förgylld. Höjd 115 cm. Senare kolonn av furu med höjd 135 cm medföljer.

Delar saknas. Skador. Ställvis färgbortfall och retuscher.