160
1130966

SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mansfigur, möjligen Sankt Göran. Skulpterad, bemålad och delvis förgylld. Höjd 115 cm. Senare kolonn av furu med höjd 135 cm medföljer.

Delar saknas. Skador. Ställvis färgbortfall och retuscher.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

203. Dagobert Peche, spegel, vitmålad och förgylld, utförd av rammakare Max Welz för Wiener Werkstätte, Wien ca 1922.
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK