Madeleine Pyk – en samling F769
160
1130966

SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
950 - 1 140 EUR
1 090 - 1 310 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Mansfigur, möjligen Sankt Göran. Skulpterad, bemålad och delvis förgylld. Höjd 115 cm. Senare kolonn av furu med höjd 135 cm medföljer.

Delar saknas. Skador. Ställvis färgbortfall och retuscher.