171
1157366
Tumlare/kalk, silver med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal. tal.
Kalk, silver med nödmynt, ostämplad, sverige 1700 tal. tal

Delvis förgylld, med infällda Karl XII:s nödmynt samt inskription:"Då Swerges Land i, Krig och örloug, Duipt inlog man då, på Kopper mynt Slik, Bilder preglad Såg". Skaft med nod och fot 1800-tal. Höjd 12 cm, diameter 7,8 cm, vikt 145 gram.

Slitage.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 433 - 1 719 EUR

Sten Åke Nilsson, Trädgårdarna i Kashmir och andra essäer, Atlantis 2014.

Övrigt

Georg Heinrich Görtz, Karl XII:s rikshushållare, styrde stora delar av Sveriges finanspolitik och var den som föreslog att man skulle dra in koppar- och silvermynt och istället ersätta dem med nödmynt. Nödmynten präglades med 10 olika motiv, de klassiska romerska gudarna. Med hjälp av nödmynten kom Sveriges finanser i bättre balans, men tyvärr lät Karl XII prägla många fler nödmynt än vad Görtz hade föreslagit, vilket ledde till inflation och stort missnöje bland folket. Karl XII hade lovat att alla nödmynt skulle bytas ut efter kriget men det hände aldrig.

Om auktionen
Kontakta specialist
Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)8 614 08 22