176
1132421

Johan Stras, kaffekanna/cylinderkanna, silver, Stockholm 1783. Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris

Cylindrisk, på fyra bladfötter med girlanger, stansade brodyrer samt pärlstav, rakt svärtat trähandtag med benknopp, på locket urnformad knopp. Även locket med stämplar. Höjd 23 cm, total vikt 672 gram.

Obetydligt slitage.