178
1129933

Erik Holmberg, mockakanna / mjölkkanna, silver, Lund 1795. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris

Cylindrisk, fotlös, slät med pärlstavskanter samt rakt svärtat trähandtag, på locket kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 15 cm, vikt 280 gram.

Lätt slitage