178
1129933

Erik Holmberg, mockakanna / mjölkkanna, silver, Lund 1795. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris

Cylindrisk, fotlös, slät med pärlstavskanter samt rakt svärtat trähandtag, på locket kotteknopp. Även locket med stämplar. Höjd 15 cm, vikt 280 gram.

Lätt slitage